2000-01 Indoor Season

BOYS
Boys - under 7:30 1500m, 8:00 1600/Mile, 17:30 3000m
1500m:
6:43.8 Dan Gurick (01 Centereach, NY)
7:22.3 Joe Trapani (03 Lake Grove, NY)
Mile: (6:11.00 Paul Tavares Centereach, NY '90)
6:15.12 Benjamin Shorey (01 Ellsworth, ME)
6:53.33 Adam Staier (02 Mt. Blue, Farmington, ME)
6:59.34 Owen Schoppe (02 Ellsworth, ME)
7:08.55 Zachary Pollinger (04 Mahwah, NJ)
7:15.0 Jeff Sprague (01 Waldoboro, ME)
7:27.95 Jon Chasse (02 Maranacook, Readfield, ME)
7:30.25 Mike Tarantino (02 Penfield, NY)
7:33.68 Daniel Chodos (01 Hauppauge, NY)
7:51.72 Dan Gurick (01 Centereach, NY)
3000m:
16:16.2 Paul Regul (07 Elgin, IL)
17:05.3 Michael Lee (04 Free State, Lawrence, KS)
17:07.6 Joe Trapani (01 Lake Grove, NY)
 
GIRLS
Girls - under 8:00 1500m, 8:30 1600m/Mile, 19:00 3000m
1500m: (6:28.20 Lisa Kutzing Port Jefferson, NY '98)
6:42.9 Kirsten Jordan (01 Rye, NY)
7:05.1 Alessandra Vavas (01 Port Jefferson, NY)
7:09.4 Colleen Schmidt (02 Wantagh, NY)
7:11.4 Jean Marie Tinnelly (01 Massapequa, Massapequa, NY)
7:11.9 Megan Sheehan (01 Pearl River, NY)
7:16.5 Christina Farrell (07 Williamstown, NJ)
7:19.9 Elba Melendez (01 JFK, Bronx, NY)
7:23.8 Theresa Chiarella (02 Sachem, Lake Ronkonkoma, NY)
7:24.6 Maria Michta (04 Sachem, Lake Ronkonkoma, NY)
7:25.0 Alice Tan (01 Murray Bergtraum, NYC)
-10-
7:31.51 Cara Borrelli (01 North Babylon, North Babylon, NY)
7:34.5 Lauren Olivieri (02 Hauppauge, Hauppauge, NY)
7:34.7 Anine Stanley (04 Campus Magnet, NYC)
7:37.3 Jennifer Lally (03 Commack, Commack, NY)
7:37.7 Iris Moore (02 Tottenville, NYC)
7:38.92 Jennifer Gardner (01 Newark, NY)
7:42.0 Allison Snochowski (07 Fair Lawn NJ)
7:42.7 Christine Tagliaferri (02 Penfield, NY)
7:44.5 Clara Sheets (02 Arlington, LaGrangeville, NY)
7:47.0 Katie Milone (01 Massapequa, Massapequa, NY)
-20-
7:47.1 Julia Sobolev (Tottenville, NYC)
7:53.9 Kaitlyn Sennett (03 Brighton, NY)
7:55.5 Diedre Connolly (01 SWR, Shoreham, NY)
7:56.8 Kristy Finke (Fairport, NY)
7:56.9 Andrea Foster (Penfield, NY)
7:58.8 Laura Meyer (Fairport, NY)
7:58.9 Lisa Eisenhardt (Fairport, NY)
Mile: (7:00.90 Lisa Kutzing Port Jefferson, NY '97)
7:14.93 Kirsten Jordan (01 Rye, NY)
7:22.99 Robyn Stevens (01 Vacaville, CA)
7:42.47 Colleen Schmidt (02 Wantagh, NY)
7:43.94 Megan Sheehan (01 Pearl River, NY)
8:00.70 Alessandra Vavas (01 Port Jefferson, NY)
8:00.7 Alice Tan (01 Murray Bergtraum, NYC)
8:01.99 Anne Favolise (01 Columbia, ME)
8:02.68 Christina Farrell (07 Williamstown, NJ)
8:07.19 Hillary Easter (Jay, ME)
8:07.78 Lynda Beckett (02 Scarborough, ME)
-10-
8:11.50 Christine Tagliaferri (02 Penfield, NY)
8:11.59 Elena Yates (02 East Wilton, ME)
8:17.29 Amanda Bergeron (01 Poland, ME)
8:17.85 Katie Milone (01 Massapequa, Massapequa, NY)
8:19.5 Anine Stanley (04 Campus Magnet, NYC)
8:20.42 Lauren Olivieri (02 Hauppauge, Hauppauge, NY)
8:23.04 Clara Sheets (02 Arlington, LaGrangeville, NY)
8:29.22 Theresa Chiarella (02 Sachem, Lake Ronkonkoma, NY)
3000m:
15:48.0 Christina Farrell (07 Williamstown, NJ)
15:58.7 Alice Tan (01 Murray Bergtraum, NYC)
16:07.7 Alessandra Vavas (01 Port Jefferson, NY)
16:13.1 Elba Melendez (01 JFK, Bronx, NY)
16:35.9 Keeley Yenney (06 Rock Island, IL)
16:56.9 Theresa Chiarella (02 Sachem, Lake Ronkonkoma, NY)
16:58.3 Maria Michta (04 Sachem, Lake Ronkonkoma, NY)
17:04.5 Dana Vered (NJ)
17:09.8 Robyn Lee (05 Free State, Lawrence, KS)
17:10.6 Lauren Olivieri (02 Hauppauge, Hauppauge, NY)
-10-
17:20.3 Anne Favolise (01 Columbia, ME)
17:24.5 Tina Peters (07 Yellow Springs, OH)
17:31.3 Allison Snochowski (07 Fair Lawn NJ)
17:35.8 Lindsay Genoino (Sachem, Lake Ronkonkoma, NY)
17:44.3 Mallory Delaney (03 Sachem, Lake Ronkonkoma, NY)
17:48.0 Laura Meyer (02 Rochester, NY)
17:59.6 Christy Finke (03 Rochester, NY)
18:33.3 Erika Bennet (02 Sachem, Lake Ronkonkoma, NY)
18:40.8 Kelli Johnson (05 Morganfield, KY)
18:42.1 Amanda Johnson (06 Morganfield, KY)
-20-
18:52.1 Shannon Kelly (03 Rochester, NY)