2001 Outdoor Season

Boys - under 7:30 1500m, 8:00 1600/Mile, 16:30 3000m, 29:00 5000m, 61:30 10000m
             
1600m/Mile (6.08.0 Tom Krasnof Sachem, NY '87/6:11.05)
6:11.05 Benjamin Shorey (01 Ellsworth, ME)
6:43.2* Adam Staier (02 Mt Blue, Farmington, ME)
6:48.3* Owen Schoppe (02 Ellsworth, ME)
6:51.9* Hans Hassell (Hampden Academy, ME)
7:03.6* Jeff Sprague (01 Medomack Valley, ME)
7:08.5*  Tim Greiner (01 Commack, NY)
7:15.4* Ian Swanberg (Caribou, ME)
7:16.25 Jon Chasse (02 Maranacook, Readfield, ME)
7:17.8* Tim Fay (01 Centereach, NY)
7:22.72 Zachary Pollinger (04 Mahwah, NJ)
 -10-
7:23.4*  Dan Gurick (01 Centereach, NY)
7:23.9* Zack Robinson (Mt Desert Island, ME)
7:25.0*  Tom Ulrich (02 Northport, NY)
7:29.0* Sean McVeigh (Brunswick, ME)
7:30.1*  Joe Trapani (03 Centereach, Lake Grove, NY)
7:30.4* Bryan Ouellette (Jay, ME)
7:31.1* John Chandler (Poland, ME)
7:34.6*  Michael Kass (01 Commack, NY)
7:40.7* Brian Brydan (Massabesic, ME)
7:40.7*  Alex Kratchman (02 Bayport-Blue Point, NY)
 -20-
7:43.1* Mark Dennett (Winthrop, ME)
7:44.0* Matt Free (Piscataquis Community, ME)
7:47.5* Troy Clark (Lisbon, ME)
7:48.7*  Anthony Hutto (William Floyd, NY)
7:50.0* Pat Scott (Massabesic, ME)
7:50.1* Brandon Ryder (John Bapst, ME)
7:52.9* Andrew Small (South Portland, ME)
7:54.1* Kevin Crowley (Elan, ME)
7:55.0*  Andre Tsavarts (01 HHH East, NY)
7:55.5* Kyle Libby (Leavitt, ME)
 -30-
7:56.9* Ryan Kievit (Elan, ME)
7:57.3* Paul Rines (Wiscassett, ME)
7:57.6* Tim Rothing (02 William Floyd, NY)
7:58.5* Nate Myers (Noble, ME)
3000m (12:19.57 Tristan Ruoss, AR  '99)
16:27.0 Michael Lee (04 Free State, Lawrence, KS)
5000m (22:20.7 Kevin Eastler, ME '95)
22:39.65 Benjamin Shorey (01 Ellsworth, ME)
24:47.09 Jon Chasse (02 Maranacook, Readfield, ME)
25:14.0 Michael Tarantino (02 Fairport, NY)
27:04.08 Terran Swehosky (04 OR)
27:10.0 Paul Regul (07 Elgin, IL)
27:24.0 Dan Gurick (01 Centereach, NY)
27:27.44 Joe Trapani (03 Centereach, Lake Grove, NY)
10000m
44:16.68 Benjamin Shorey (01 Ellsworth, ME)
50:39.69 Adam Staier (02 Mt. Blue, Farmington, ME)
52:41.23 Jon Chasse (02 Maranacook, Readfield, ME)
52:47.59 Christopher Diaz (04 McAllen, TX)
53:16.0 Luke Dalebout (01 Taylorsville, UT)
53:46.0 Jake Dalebout (01 Taylorsville, UT)
55:12.0 Caio Soares (01 Dr. Phillips, Orlando, FL)
55:25.21 Jeff Sprague (01 Medomack Valley, ME)
60:35.0 David Almaraz (05 Edinburg, TX)
              
Girls - under 8:00 1500m, 8:30 1600m/Mile, 18:00 3000m, 31:30 5000m,  67:30 10000m
1500m
7:02.36  Maria Michta (04 Sachem, Lake Ronkonkoma, NY)
7:08.10 Lauren Olivieri (02 Hauppauge, NY)
7:10.7  Jean Marie Tinnelly (01 Massapequa, NY)
7:17.88 Alessandra Vavas (01 Port Jefferson, NY)
7:24.63 Elba Melendez (01 JFK, Bronx, NYC)
7:27.34 Lauren Mandato (01 John Glenn, NY)
7:31.59 Alice Tan (01 Murray Bergtraum, NYC)
7:32.8  Cara Borrelli (01 North Babylon, NY)
7:38.09 Iris Moore (01 Tottenville, NYC)
7:40.3  Katie Milone (01 Massapequa, NY)
 -10-
7:40.4 Anine Stanley (04 Campus Magnet, NYC)
7:43.57 Colette Irving (Southampton, NY)
7:44.3  Olga Beschastnykh (Sheepshead Bay, NYC)
7:44.99 Anne Kroon (03 Northport, NY)
7:45.31 Janet Lee (02 Kings Park, NY)
7:45.6  Julie Sobolev (Tottenville, NYC)
7:46.2 Clara Sheets (02 Arlington, LaGrangeville, NY)
7:53.53 Emily Nyburg (04 John Glenn, NY)
7:55.53 Indiana Ripoll (03 JFK, Bronx, NYC)
7:56.20 Mallory Delaney (03 Sachem, NY)
1600m/Mile
7:19.10  Robyn Stevens (01 Vacaville, CA)
7:40.6* Elana Yates (02 Mt Blue, ME)
7:42.9* Caitlin Bonney (Mt Blue, ME)
7:43.98 Anne Favolise (01 Narraguagus, ME)
7:46.7* Amanda Bergeron (Poland, ME)
7:47.89 Alessandra Vavas (01 Port Jefferson, NY)
7:52.3* Hillary Easter (Jay, ME)
7:53.3* Lynda Beckett (02 Scarborough, ME)
8:04.3*  Megan Sheehan (01 Pearl River, NY)
8:11.8*  Alice Tan (01 Murray Bergtraum, NYC)
 -10-
8:20.10 Clara Sheets (02 Poughkeepsie, NY)
8:21.63 Katie Milone (01 Massapequa, NY)
8:23.4* Emily Michaud (Caribou, ME)
3000m (13:41.25 Anya-Maria Ruoss, AR '94)
14:43.47 Robyn Stevens (01 Vacaville, CA)
15:29.65 Christina Farrell (07 Williamstown, NJ)
15:45.2 Amanda Bergeron (01 Poland, ME)
15:46.3 Hillary Easter (Jay, ME)
15:49.2 Maria Michta (04 Sachem, Lake Ronkonkoma, NY)
15:49.3 Lauren Olivieri (02 Hauppauge, NY)
16:21.0  Dana Vered (06 Paramus, NJ)
16:35.0 Robyn Lee (05 Free State, Lawrence, KS)
17:04.40 Audra Curtis (ME)
17:57.0  Allison Snochowski (08 Fair Lawn NJ)
5000m (23:00.78 Anya-Maria Ruoss, AR '94)
24:58.00 Robyn Stevens (01 Vacaville, CA)
26:49.82  Christina Farrell (07 Williamstown, NJ)
26:53.81  Alice Tan (01 Murray Bergtraum, NYC)
27:16.44  Amanda Bergeron (01 Poland, ME)
27:25.75 Anne Favolise (01 Columbia, ME)
27:30.00 Maria Michta (04 Sachem, Lake Ronkonkoma, NY)
27:30.79  Keelin Yenney (06 Rock Island, IL)
27:30.85  Elizabeth Paxton (01 CA)
27:32.0 Shannon Gillespie (04 NJ)
27:41.59  Megan Sheehan (01 Pearl River, NY)
 -10-
28:18.0 Lauren Olivieri (02 Hauppauge, NY)
28:24.92  Christine Tagliaferri (02 Penfield, NY)
28:39.03  Dana Vered (06 Paramus, NJ)
28:58.0  Elba Melendez (01 JFK, Bronx, NY)
29:27.0 Laura Richenderfer (04 Penfield, NY)
29:41.41 Hillary Easter (Jay, ME)
29:43.0 Bekka Marrs (05 Campolindo, Moraga, CA)
29:44.0 Tina Peters (07 Yellow Springs, OH)
30:15.0 Allison Snochowski (08 Fair Lawn NJ)
30:57.64 Jasmine Brooks (Dirigo, ME)
 -20-
31:08.0 Andrea Foster (03 Penfield, NY)
31:14.52 Mallory Delaney (03 Sachem, NY)
10000m 50:26.9 Lisa Chumbley TX '93)
53:19.50 Robyn Stevens (01 Vacaville, CA)
56.21.0  Elizabeth Paxton (01 CA)
56:32.87 Anne Favolise (01 Columbia, ME)
57:35.0  Amanda Bergeron (01 Poland, ME)
58:02.0 Alice Tan (01 Murray Bergtraum, NYC)
59:54.58 Shannon Gillespie (04 NJ)
61:05.00 Keelin Yenney (06 Rock Island, IL)
61:57.06 Hillary Easter (Jay, ME)
62:46.0  Elba Melendez (01 JFK, Bronx, NY)