2002 Outdoor Season

Boys - under 7:30 1500m, 8:00 Mile, 16:30 3000m, 29:00 5000m, 61:30 10000m
1500m
6:41.0 Christopher Diaz (04 McAllen, TX) 3/22
Mile (6.03.6 Adam Staier Mt Blue, ME '02 - 6:01.48 1600m )
6:03.6* Adam Staier (02 Mt. Blue, ME) 6/1
6:27.34 Zachary Pollinger (04 Mahwah, NJ) 6/14
6:37.0 Christopher Diaz (04 McAllen, TX) 4/27
6:51.8* Jon Chasse (02 Maranacook, ME) 6/1
7:01.9* Tom Ulrich (02 Northport, NY) 6/1
7:01.9* Bryan Brydon (Massabesic, ME) 6/1
7:03.3* Joe Trapani (03 Centereach, NY) 6/1
7:05.01 Mike Tarantino (02 Penfield, NY) 6/14
7:12.3* Tony Clark (04 Lisbon, ME) 6/1
7:14.1* Dan Campell (03 Caribou, ME) 5/25
 -10-
7:17.3* Zack Robinson (Mount Desert, ME) 6/1
7:18.1* Jason Ouellett (Hermon, ME) 6/1
7:19.1* Owen Schoppe (02 Ellsworth, ME) 5/18
7:19.2* Ian Swanberg (Caribou, ME) 6/1
7:22.0* Shaun Flynn (Bonny Eagle, ME) 5/25
7:27.6* Brandon Ryder (John Bapst, ME) 6/1
7:29.4* Andrew Small (South Portland, ME) 6/1
7:33.5* Brandon Beal (02 Narraguagus, ME) 6/1
7:34.0* John Chandler (Poland ME) 6/1
7:34.3* Pat Scott (Massabesic, ME) 6/1
 -20-
7:38.1* Mark Dennett (Winthrop, ME) 6/1
7:47.6* David Kelley (Bangor, ME) 5/25
7:51.1* M. Lousee (Elan, ME) 5/25
7:53.1* Zach Kinzar (Elan, ME) 5/25
3000m (12:19.57 Tristan Ruoss, AR  '99)
14:32.4 Christopher Diaz (05 McAllen, TX) 6/1
5000m (22:20.7 Kevin Eastler, ME '95)
23:38.20 Zachary Pollinger (04 Mahwah, NJ) 6/9
25:02.20 Terran Swehosky (04 Salem, OR) 6/30
26:50.0 Christopher Diaz (05 McAllen, TX) 3/28
28:04.30 Jared Swehosky (05 Salem, OR) 6/30
28:14.90 Troy Clark (04 Lisbon, ME) 6/23
28:17.30 Billy Wides (06 Florham Park, NJ) 6/9
10000m
46:54.32 Jake Daleabout (02 West Valley, UT) 6/21
47:07.16 Adam Staier (02 Mt. Blue, ME) 4/27
47:24.89 Luke Daleabout (02 West Valley, UT) 6/21
47:35.27 Zachary Pollinger (04 Mahwah, NJ) 4/27
49:30.73 Mike Tarantino (02 Penfield, NY) 4/27
50:26.13 Jon Chasse (02 Maranacook, ME) 6/21
51:16.25 Christopher Diaz (05 McAllen, TX) 6/21
51:26.07 Joe Trapani (03 Centereach, NY) 4/27
56:13.07 Mark Dennett (Winthrop, ME) 6/21
58:54.0 Billy Wides (06 Florham Park, NJ) 4/14
Girls - under 8:00 1500m, 8:30 Mile, 18:00 3000m, 31:30 5000m,  67:30 10000m
1500m
6:46.14 Maria Michta (04 Sachem, NY) 5/23
6:59.58 Lauren Olivieri (02 Hauppauge, NY) 5/23
7:14.35 Olga Beschastnykh (02 Sheepshead Bay, NYC) 5/26
7:15.34 Kristin Landau (03 Comsewogue, NY) 6/1
7:17.3 Kristin Schmitt (04 Northport, NY)   5/4
7:25.27 Iris Moore (02 Tottenville, NYC) 5/26
7:27.07 Nadine Navarro (03 Bay Shore, NY) 5/23
7:27.9 Tina Peters (07 Yellow Springs, OH) 7/3
7:37.7 Katie Fileccio (03 JFK-Bellmore, NY) 5/4
7:41.9 Margaret Duggan (02 Bronxville, NY) 6/2
 -10-
7:45.10 Emily Nyburg (04 John Glenn, NY) 5/23
7:45.40 Janet Lee (02 Kings Park, NY) 6/1
7:48.3 Clara Sheets (02 Arlington, NY) 5/25
7:49.28 Anne Kroon (03 Northport, NY) 5/23
7:54.5 Latoya Henry (03 New Rochelle, NY) 5/1
7:55.11 Keisha Pearson (05 Bellport, NY) 6/1
7:55.5 Julia Sobolev (Tottenvile, NYC) 4/6
7:59.40 Anine Stanley (04 Campus Magnet, NYC) 4/2
7:59.57 Christina Squillace (04 Sachem, NY) 5/23
7:59.7 Abigail Berg (04 Oconomowoc, WI) 6/12
Mile
7:23.88 Maria Michta (04 Sachem, NY) 6/14
7:24.76 Lauren Olivieri (02 Hauppauge, NY) 6/14
7:31.5* Elana Yates (02 Mt Blue, ME) 6/1
7:37.7* Hillary Easter (02 Jay, ME) 6/1
7:41.1* Jasmine Brooks (04 Dirigo, ME) 5/25
7:42.18 Erica Adams (04 Spartansburg, SC) 6/14
7:54.49 Nadine Navarro (03 Bay Shore, NY) 6/14
7:57.23 Olga Beschastnykh (02 Sheepshead Bay, NYC) 6/14
8:01.45 Katie Fileccio (03 JFK-Bellmore, NY) 6/14
8:04.50 Iris Moore (02 Tottenville, NYC) 6/14
 -10-
8:15.7* Emily Michaud (02 Caribou, ME) 6/1
8:23.4* Ashley Taylor (Morse, ME) 5/25
8:24.0* Lynda Beckett (03 Scarborough, ME) 6/1
8:25.6* Margaret Duggan (02 Bronxville, NY) 5/21
8:27.7* Latoya Henry (02 New Rochelle, NY) 5/10
3000m (13:41.25 Anya-Maria Ruoss, AR '94)
16:08.5 Tina Peters (07 Yellow Springs, OH) 4/6
16:06.40 Dana Vered (06 Paramus, NJ) 6/15
17:41.9 Amanda Johnson (06 Union, KY) 6/15
18:00.7 Amanda Huff (07 Union, KY) 6/15
18:09.7 Kelli Johnson (05 Union, KY) 6/15
5000m (23:00.78 Anya-Maria Ruoss, AR '94)
24:36.80 Maria Michta (04 Sachem, NY) 4/27
26:07.71 Lauren Olivieri (02 Hauppauge, NY) 4/27
26:15.61 Shannon Gillespie (04 Middleton, NJ) 4/27
26:39.57 Olga Beschastnykh (02 Sheepshead Bay, NYC) 4/27
26:44.10 Christine Tagliaferri (02 Penfield, NY) 4/27
27:00.71 Annie Nemeth (Oakland Catholic, PA) 4/27
27:11.00 Tina Peters (07 Yellow Springs, OH) 4/27
27:18.97 Laura Richenderfer (04 Penfield, NY) 4/27
27:44.09 Dana Vered (06 Paramus, NJ) 4/27
27:55.30 Keelin Yenney (06 Rock Island, IL) 4/27
 -10-
29:11.85 Latoya Henry (New Rochelle, NY) 4/27
29:35.57 Ashleigh Pisciotta (Cherokee) 4/27
29:48.28 Katie Fileccio (03 JFK-Bellmore, NY) 6/23
30:44.75 Andrea Foster (Penfield, NY) 4/27
30:49.26 Jennifer Koshy (New Rochelle, NY) 4/27
31:00.4 Mahala Stewart (04 Narraguagus, ME) 6/2
10000m (50:26.9 Lisa Chumbley TX '93)
51:23.31 Maria Michta (04 Sachem, NY) 6/21
54:38.19 Erica Adams (04 Spartansburg, SC) 6/21
55:03.03 Jasmine Brooks (04 Dirigo, ME) 6/21
55:57.50 Shannon Gillespie (04 Middleton, NJ) 6/21
56:08.70 Lauren Olivieri (02 Hauppauge, NY) 6/21
57:26.72 Jennifer Reekie (04 St Peters, MO) 6/21
59:39.84 Tina Peters (07 Yellow Springs, OH) 6/21