2010 Outdoor Season

Boys
1500m
6:40.28 Evan Vincent (11 Maranacook, ME) 6/18
6:48.13 Jonathan Hallman (11 Pickens, SC) 6/18
7:08.30 Nathaniel Roberts (Salem, OR) 4/25
7:22.15 Christian Malarsie (11 Bonny Eagle, ME) 6/18
Mile (6.03.6 Adam Staier Mt Blue, ME '02 - 6:01.48 1600m )
6:39.8* Matthew Forgues (10 Boothbay, ME) 6/9
7:00.2* Leiv Johnson (Massbesic, ME) 5/22
7:00.5* Evan Vincent (11 Maranacook, ME) 5/21
7:07.5* Jared Sleeper (10 Caribou, ME) 5/28
7:09.0* Finn Bondeson (10 Caribou, ME) 5/28
7:17.07 Jonathan Hallman (11 Pickens, SC) 6/18
7:29.0* Keith Tremblay (11 Edward Little, ME) 6/5
7:35.4* Christian Malarsie (11 Bonny Eagle, ME) 6/5
7:46.7* Charlie Swerdlow (10 Falmouth, ME) 6/5
7:48.3* Peter Taddeo (Limestone, ME) 5/22
7:50.2* Nate Bucknell (12 Gorham, ME) 6/5
 -10-
7:54.5* Ryan Baillargeon (12 Gorham, ME) 6/5
7:54.8* Alex Thuotte (13 Gorham, ME) 6/5
7:56.0* Austin Michaud (10 Hampden, ME) 6/5
7:59.0* Adam Robinson (13 Edward Little, ME)           6/5
3000m (12:19.57 Tristan Ruoss, AR  '99)
13:30.79 Alejandro Chavez (11 Pharr, TX) 6/19
13:43.08 Jonathan Hallman (11 Pickens, SC) 7/28
14:21.86 Michael Nemeth (Pittsburgh, PA) 7/11
14:30.58 John Randall (10 Beaver Creek, OH) 7/11
14:51.72 Mitchell Brickson (11 Yellow Springs, OH) 7/11
15:02.94 Nathaniel Roberts (Salem, OR) 7/27
16:08.83 Daimon Todd (San Jose, CA) 7/27
5000m (22:13.12 Jared Swehosky, OR '04)
20:06.0 Trevor Barron (10 Bethel Park, PA) 6/13
23:20.0 Alejandro Chavez (11 Pharr, TX) 1/2
23:34.0 Tyler Sorensen (12 Lafayette, CA) 1/2
25:05.0 Jonathan Hallman (11 Pickens, SC) 10/9
25:11.04 John Randall (10 Beaver Creek, OH) 4/3
25:20.50 Mitchell Brickson (11 Yellow Springs, OH) 3/26
10000m
41:50.29 Trevor Barron (10 Bethel Park, PA) 7/23
43:53.39 Tyler Sorensen (12 Lafayette, CA) 6/26
47:19.0 Alejandro Chavez (11 Pharr, TX) 4/11
47:39.0 Matthew Forgues (10 Boothbay, ME) 4/11
47:47.42 Joshua Haertel (Sandy, UT) 6/26
50:24.59 Evan Vincent (11 Maranacook, ME) 6/26
52:38.65 John Randall (10 Beaver Creek, OH) 6/26
52:57.47 Mitchell Brickson (11 Yellow Springs, OH) 4/30
56:29.0 Jonathan Hallman (11 Pickens, SC) 6/5
Girls
1500m (6:24.5 Lisa Kutzing, NY '98)
6:55.94 Suzy Farber (12 Northport, NY) 5/26
7:00.19 Amy Cheung (10 Connetquot, NY) 6/5
7:05.54 Jennifer Halloran (11 Bay Shore, NY) 6/18
7:06.90 Danielle Opatovsky (11 Shoreham, NY) 6/5
7:07.04 Abby Dunn (12 Auburn, ME) 6/18
7:10.80 Destiny LaLane (10 Bay Shore, NY) 5/26
7:14.43 Kelly Maranchuck (12 Sachem East, NY) 6/5
7:16.2 Rachel Tylock (11 Penfield, NY) 5/14
7:18.30 Jourdann Green (12 Longwood, NY) 6/5
 -10-
7:18.70 Maite Moscoso (13 Longwood, FL) 6/18
7:19.92 Amanda Catherall (12 Sachem East, NY) 5/26
7:19.96 Jenny Thuotte (11 Gorham, ME) 6/18
7:24.15 Sandi Cheng (10 Brooklyn Tech, NYC) 6/6
7:25.70 Courtney Williams (11 Waterville, ME) 6/18
7:26.41 Amanda Zapat (13 Sachem East, NY) 5/1
7:29.25 Bianca Pessoa (12 Southampton, NY) 6/5
7:32.48 Donna Macaluso (11 Hauppauge, NY) 6/5
7:33.1 Kayla Hazel (11 Kings Park, NY) 5/8
7:35.56 Diana Quinde (10 Health Professions, NYC) 3/27
 -20-
7:37.69 Caitlin Lardaro (12 Pearl River, NY) 5/29
7:37.90 Katie Barber (11 Connetquot, NY) 5/1
7:38.80 Yangchen Dolma (Health Professions, NYC) 5/22
7:41.48 Katie Michta (14 Sachem North, NY) 5/21
7:41.52 Nicolette Pirraglia (12 Ward Melville, NY) 4/24
7:41.69 Crosby Tillman (11 Somers, NY) 5/15
7:43.22 Nicole Court-Menendez (12 Lewiston, ME) 6/18
7:45.61 Amberly Melendez (14 Edinburg, TX) 6/18
7:46.50 Brittany Collins (12 Connetquot, NY) 5/21
7:47.12 Rachel Grumm (12 Longwood, NY) 5/21
 -30-
7:47.20 Genevieve Spuhler (12 Northport, NY)
7:47.82 Amanda Borok (11 Yorktown, NY) 5/29
7:48.25 Annie Schide (12 Gardiner, ME) 6/18
7:48.2 Rachel Sigismondi (10 Sayville, NY) 4/24
7:48.91 Annie Vicenti (11 Patchogue, NY) 5/26
7:51.94 Amanda Jones (10 Kings Park, NY)
7:55.51 Lindsey Dolan-King (11 Bay Shore, NY) 4/24
7:57.98 Regina Keane (10 Walt Whitman, NY) 5/26
7:58.53 Jenn Mercouris (10 Bayport, NY) 5/26
7:58.94 D'Ashley Landry (11 Sachem North, NY) 5/26
Mile (7:00.87 Heather Buletti, NY '06)
7:26.39 Crosby Tillman (11 Somers, NY) 5/7
7:32.0* Abby Dunn (12 Auburn, ME) 6/5
7:35.01 Jennifer Halloran (11 Bay Shore, NY) 6/18
7:39.4* Kerry Cummings (12 Morse, ME) 6/5
7:43.88 Destiny LaLane (10 Bay Shore, NY) 5/7
7:45.8* Jenny Thuotte (11 Gorham, ME) 6/5
7:46.44 Suzy Farber (12 Northport, NY) 6/18
7:47.96 Maite Moscoso (13 Longwood, FL) 6/18
7:50.34 Danielle Opatovsky (11 Shoreham, NY) 6/18
7:59.42 Sandi Cheng (10 Brooklyn Tech, NYC) 5/7
 -10-
7:58.62 Courtney Williams (11 Waterville, ME) 6/18
8:06.8* Emily Soderberg (13 Caribou, ME) 6/5
8:06.94 Amy Cheung (10 Connetquot, NY) 6/18
8:09.0* Riley Jones (12 Winslow, ME) 6/5
8.11.5* Annie Schide (12 Gardiner, ME) 6/5
8:12.0* Paige Small (12 Caribou, ME) 5/28
8:13.27 Nicole Court-Menendez (12 Lewiston, ME) 6/18
8:16.26 Amberly Melendez (14 Edinburg, TX) 6/18
8:18.79 Courtney Garrison (10 Newburgh, NY) 5/7
8:25.3 Amanda Borok (11 Yorktown, NY) 4/30
 -20-
8:29.9 Caitlin Lardaro (12 Pearl River, NY) 4/30
3000m (13:41.25 Anya-Maria Ruoss, AR '94)
14:43.43 Erika Shaver (10 Dayton, OH) 7/11
15:24.0 Maite Moscoso (13 Longwood, FL) 9/12
16:07.15 Abby Dunn (12 Auburn, ME) 6/29
16:16.48 Kaitlyn Flanders (Gorham, ME) 7/28
16:57.34 Moriah Cionelo (Albuquergue, NM) 7/27
16:57.56 Nicole Court-Menendez (12 Lewiston, ME) 6/29
17:03.10 Amberly Melendez (14 Edinburg, TX) 7/27
17:04.79 Patsy Hurley (Whittier, CA) 7/28
17:28.62 Ruth Barlass (Katy, TX) 7/28
17:28.68 Reini Brickson (10 Yellow Springs, OH) 7/11
 -10-
17:35.08 Katie Michta (14 Sachem North, NY) 6/29
5000m (23:00.78 Anya-Maria Ruoss, AR '94)
25:34.15 Abby Dunn (12 Auburn, ME) 4/30
26:08.0 Erika Shaver (10 Dayton, OH) 1/2
26:30.0 Nicolette Sorenson (13 Lafayette, CA) 1/2
26:35.0 Allison Chin (10 Tipp City, OH) 1/2
26:40.84 Crosby Tillman (11 Somers, NY) 4/30
27:09.0 Molly Josephs (12 Garden City, NY) 1/2
27:50.0 Hannah Kisley (11 Fuquay-Varina, NC) 1/2
27:57.58 Courtney Williams (11 Waterville, ME) 4/30
28:03.80 Rachel Tylock (11 Penfield, NY) 4/30
28:13.14 Reini Brickson (10 Yellow Springs, OH) 4/30
 -10-
28:28.96 Nicole Court-Menendez (12 Lewiston, ME) 4/30
29:14.0 Maite Moscoso (13 Longwood, FL) 1/2
29:42.0 Lila Haba (13 Saratoga, CA) 1/2
30:24.0 Holly Cook (13 Houston, TX) 1/2
30:29.64 Christine Kubus (10 Penfield, NY) 4/30
30:55.87 Alyssa DeNisco (Minisink Valley, ME) 4/30
31:05.0 Claudia Ortiz (10 Mission, TX) 1/2
10000m (50:26.9 Lisa Chumbley TX '93)
56:25.49 Nicolette Sorenson (13 Lafayette, CA) 6/26
56:58.16 Abby Dunn (12 Auburn, ME) 6/26
57:00.0 Maite Moscoso (13 Longwood, FL) 10/14
57:46.0 Erika Shaver (10 Dayton, OH) 4/11
58:13.24 Reini Brickson (10 Yellow Springs, OH) 6/26
58:17.27 Jenny Thuotte (11 Gorham, ME) 6/26
59:38.0 Molly Josephs (12 Garden City, NY) 4/11
60:15.14 Courtney Williams (11 Waterville, ME) 6/26
61:42.56 Nicole Court-Menendez (12 Lewiston, ME) 6/26
62:25.0 Amy Cheung (10 Connetquot, NY) 4/11
 -10-
63:07.55 Diana Quinde (10 Health Professions, NYC) 6/26